İstanbul Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Bölümü web sitesine hoşgeldiniz. Bölümümüz 1773 yılında kurulmuş ülkemizin en köklü ve en dinamik yüksek öğretim kurumu olan İTÜ'nün Kimya Metalurji Fakültesi bünyesinde 1990 yılında eğitim faaliyetine başlamıştır. Bölümümüz, İstanbul'da Gıda Mühendisliği eğitimi veren ilk yüksek öğretim kurumudur.Bölümümüz, ÖSYM’nin yaptığı merkezi sınavda en yüksek puan itibariyle Türkiye genelin ikinci sırada yer almaktadır. 2017 yılı sınav sonuçlarına göre bölümümüzü kazanan öğrencilerin en yüksek puanı 415,597 (başarı sırası 32625), en düşük puanı 391,813 (başarı sırası 51056)'dir.

Akademik kadromuz 4 Profesör, 4 Doçent ve 3 Yardımcı Doçent olup, farklı disiplinlerde uzmanlaşmış deneyimli kadrosu ile sanayii ile iş birliği konusundaki başarısını eğitim programına yansıtmaktadır.  Öğrencilerimizin çok sayıda gıda sanayi tesislerine teknik gezilerinin yanı sıra, sanayi temsilcilerinin bölümümüzde verdikleri seminerler program dışı aktivitelerimize zenginlik katmaktadır. 

Bölümümüz, Üniversitemizin Ayazağa - Maslak kampüsünde, Fakülte binamıza bütünleşik olarak öğrenci ve araştırma laboratuarları ve derslikleri ile akademik kadronun ofislerinin de yer aldığı 4 katlı binasında hizmet vermektedir. Bölümümüzde halen 311 lisans öğrencimiz ve 183 lisansüstü öğrencimiz eğitim görmektedir.  Mezun gıda mühendislerinin sayısı 932'ye ulaşırken, Gıda Yüksek Mühendislerinin sayısı 242 ve Doktoralı mezun sayısı 27'dir. Lisans eğitim programımız 2004 yılından itibaren Accreditation Board of Engineering and Technology (ABET) tarafından akredite olarak devam etmektedir.  Bölümümüz, çağdaş mühendislik eğitimini ilke edinmiş olan Üniversitemizin desteği, ulusal ve uluslararası projeleri ile olanaklarını iyileştirmiş ve gıda endüstrisinin aradığı niteliklerde mezunlarıyla sektörde yerini almıştır. 

Bölümümüz, öğrenci ve mezunları ile kurduğu yakın diyaloglar ile dayanışmanın ve sevginin temel alındığı bir camia oluşturmuştur. Bu samimi ortamda öğrencilerimiz öğretim üyelerine sorunlarını aktarabilirken, doğal olarak öğrenci danışmanlığı aktif olarak çalışmaktadır ve mezunlarımız sektörle ilgili bilgilere ve iş olanaklarına Bölüm vasıtasıyla ulaşabilmektedir.

Bu sayfalarda eğitim programlarımızın ve tüm akademik ve sanayi faaliyetlerimizin yanı sıra, İTÜ Gıda ailesi ile ilgili bilgilere ulaşabileceksiniz. 

Ekim 2017